392725-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Tyresö: Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sopsugskonsult Wättinge
Referensnummer: 2018/KSUH 0091
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar projektering i samtliga steg, såsom förprojektering och detaljprojektering, för att på sikt kunna handla upp ett fungerande sopsugssystem Projekteringen ska beröra de kommunala delarna av sopsugsanläggningen. Uppdraget innefattar även framtagning av ritningar, tekniska beskrivningar, kvartersanvisningar, ekonomiska kalkyler och liknande dokument, som ska utgöra stöd för kommun och exploatörer i detaljplaneprocesserna, m.m.
AUC.242 Tillhandahållande av handlingar och uppgifter från beställaren
Bilagor enligt denna upphandling, se även AUB.22.
Utöver ovan uppräknade underlag finns Tyresö kommuns tekniska handbok, tillgänglighetshandbok samt CAD-manual att förhålla sig till. (Bifogas ej)
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen