392742-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Älmhult: Konsulttjänster för upphandling
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandlingskonsulter
Referensnummer: 19/30
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79418000 Konsulttjänster för upphandling
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal gällande upphandlingskonsulter. För ytterligare information, se upphandlingsunderlaget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ramavtal gällande upphandlingskonsulter. För ytterligare information, se upphandlingsunderlaget
Konsulter (namngivna)
S ska erbjuda och namnge nedan minst två konsulter som uppfyller de generella kraven samt beskrivna kompetenskrav. I första hand ska dessa personer utföra uppdrag åt K. Är uppdraget av sådan karaktär att annan kompetens med erfarenhet inom ett speciellt område eller en särskild upphandlingsform ska den personen först väljas.
Erfarenhetskrav: upphandlare ska ha minst fyra (4) års praktisk erfarenhet av upphandling under Lagen om offentlig upphandling (LOU). Minst en av konsulterna ska ha erfarenhet av och utfört upphandlingsformen konkurrenspräglad dialog.
För att visa att ovanstående krav är uppfyllt ska utbildningsbevis och CV för respektive offererad person bifogas anbudet. Likaså ska beskrivning av genomförd upphandling konkurrenspräglad dialog samt kontaktuppgifter till uppdragsgivare bifogas. Genomförandet kommer att ingå som kvalificeringskrav där K kommer att ställa ett antal frågor till uppdragsgivaren. Samtliga frågor ska besvaras med "ja" för att kunna kvalificeras. Frågorna bifogas i bilaga till upphandlingsunderlaget.
Om annan person ska utföra uppdrag åt K ska alla nedan nämnda bevis lämnas till och skriftligt godkännas av K innan personen får utföra uppdrag.Finner K viss erbjuden konsult olämplig, eller om erbjuden konsult inte längre är anställd i verksamheten ska S skyndsamt erbjuda ersättare med motsvarande kompetens. Vid byte av konsult om inte beror på K ska inte kostnad utgå för ny konsult att sätta sig in i uppdraget.