See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Hämtning & Hantering av Verksamhetsavfall
Beskrivning: Upphandlingen avser hämtning och hantering av AB Skövdebostäders verksamhetsavfall samt närliggande tjänster. I uppdraget ingår bland annat tillhandahållande och tömning av kärl, transport och behandling av avfall samt vissa kompletterande tjänster såsom rapportering av farligt avfall och tömning/besiktning av fett- och oljeavskiljare. Avtalet omfattar inte avfall som faller under kommunalt insamlingsansvar.
Intern identifierare: 25/9
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90500000 Avfallstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 90510000 Avfallshantering, 90512000 Avfallstransport, 90513000 Hantering av ofarligt avfall, 90514000 Återvinning av avfall
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000