392773-2020 - ResultatSverige-Halmstad: Medicinska förbrukningsartiklar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Produkter för blåsa och tarm (absorberande och avledande)
Referensnummer: DNRGS190109
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Halland och deltagande kommuners samlade behov av produkter för blåsa och tarm (absorberande och avledande).
Produkter som ingår är bl.a. kvarliggande och tappnings-/katetrar, utbytesset för suprapubis, urindroppsamlare, urinpåsar, fixering för urinpåse, urinstoppande hjälpmedel, avföringsstoppande hjälpmedel, tillbehör till kateter, irrigationsset, lavemangsystem, absorberande skydd, madrasskydd, fixeringsbyxor, badkläder samt pyjamasbyxor absorberande m.m.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18318300 Pyjamasar, 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33100000 Medicinsk utrustning, 33141000 Engångsartiklar för icke-kemiskt medicinskt bruk och hematologiska förbrukningsartiklar, 33141200 Katetrar, 33141240 Katetertillbehör, 33141600 Uppsamlingsbehållare och -påsar, dränageset och dylikt, 33141615 Urinpåsar, 33141621 Inkontinensset
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen