392774-2020 - ResultatSverige-Trollhättan: Luftfilter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Luftfilter 2020
Referensnummer: 20/4
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42514310 Luftfilter
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalstid
Avtalstiden är 1.7.2020 till och med 30.6.2022 med möjlighet till 2 förlängningar upp till 12 månader i Köparens val. Avtalstiden gäller med förbehåll för överprövning och andra förhållande vilka kan föranleda att planerad avtalsstart försenas.
Eurovent
De luftfilter som offereras Köparen ska produceras enligt Eurovent. Tillverkaren ska vara Euroventcertifierade eller likvärdigt under hela avtalsperioden. Certifikat bifogas anbudet. Förnyat certifikat skickas in löpande under avtalstiden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen