392800-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Evenemang
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tjänster för kongressarrangemang
Referensnummer: V 2018/1529
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79952000 Evenemang
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Lunds universitet avser upphandla flera leverantörer av tjänster för kongressarrangemang. Avrop kommer att ske genom förnyad konkurrensutsättning.
Universitetet har en egen intern organisation för arrangemang av vetenskapliga konferenser och kongresser och denna upphandling görs för att täcka det behov som inte kan täckas av vår interna organisation.
Lunds universitet garanterar inga volymer.
Avrop kommer att ske genom förnyad konkurrensutsättning. Lunds universitet kommer att genomföra avrop genom att ställa förfrågan till samtliga kontrakterade leverantörer. I avropet definieras omfattningen av uppdraget och följande utvärderingskriterier (en eller flera av dessa) kan användas: pris, tillgänglighet, kapacitet, referenser (kvalitet), genomförandebeskrivning, specifika kompetenser för personalen för uppdraget. Fast arvode om inget annat överenskommes enligt avropsförfrågan.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79950000 Tjänster för organisering av utställningar, mässor och kongresser
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen