2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ombyggnation Hjultorps Avloppsreningsverk med partnering som samverkansform
Beskrivning: Vårgårda Kommun ska genomföra en om- och tillbyggnad av Hjultorps avloppsreningsverk (ARV). Reningsverket ska utökas från 9 000 till 13 000 pe med tillkommande kväverening i en SBR-process. Renoveringen och utbyggnationen är nödvändig i och med en tilltagande belastning och framtida krav på kväverening samt för att dagens verk är ålderstiget. Reningsverket byggs ut med en ny mekanisk rening och försedimentering samt en ny biologisk rening. Kapaciteten på slambehandling och lagring ökas rejält.
Intern identifierare: 25/20
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45232421 Reningsverk, 45252000 Bygg- och anläggningsarbeten: avlopps- och vattenreningsverk och avfallsförbränningsanläggningar, 45252127 Byggnation av avloppsreningsverk, 45252200 Utrustning till reningsverk, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45454000 Ombyggnadstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000