392819-2023 - ResultatSverige-Kiruna: Kompletterande byggnadstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggtjänster och Måleritjänster landsbygden
Referensnummer: 2023/10
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71326000 Kompletterande byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet avser att täcka beställarens behov av måleri- och byggnadsarbeten på landsbygden. Avtalet avser både invändig samt utvändig målning. Entreprenaden omfattar inte sprutmålning av exempelvis luckor eller dörrar som målas i verkstad. Med byggnadstjänster avses byggservice och mindre byggentreprenader såsom ombyggnadsarbeten.
Beställaren avser att teckna avtal med en entreprenör per anbudsområde.
Anbudsområde 1: Svappavaara, Vittangi
Anbudsområde 2: Karesuando, Övre Soppero
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45262700 Ombyggnadsarbete, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45442100 Målning, 45454000 Ombyggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Objektets läge
Fastigheterna är belägna i:Svappavaara, Vittangi, Övre Soppero och Karesuando
Omfattning
Ramavtalet avser att täcka beställarens behov av måleri- och byggnadsarbeten. Avtalet avser både invändig samt utvändig målning. Entreprenaden omfattar inte sprutmålning av exempelvis luckor eller dörrar som målas i verkstad. Med byggnadstjänster avses byggservice och mindre byggentreprenader såsom ombyggnadsarbeten.Beställaren avser att teckna avtal med en entreprenör per anbudsområde.
Större projekt, såsom ny-, om- och tillbyggnader eller projekt med speciella krav ingår inte i detta avtal. Beställaren genomför i dessa fall en separat upphandling för arbetet.