Huvudsaklig CPV-kod 09000000 Petroleumprodukter, bränsle, elektricitet och andra energikällor
II.1.4.
Kort beskrivning
Vaggeryds Energi AB (”Beställare”) har för avsikt att bygga ett helt nytt Värmeverk för fjärrvärmeproduktion till Vaggeryd, Skillingaryd och Götafors. Inledningsvis kommer två (2) fastbränslepannor och en mindre oljepanna upphandlas till detta Värmeverk. Men området kommer också förberedas för ytterligare en större fastbränslepanna och en oljepanna.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 09000000 Petroleumprodukter, bränsle, elektricitet och andra energikällor, 42000000 Industrimaskiner, 51000000 Installation (utom programvara)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Panneffekten för fastbränslepannorna är 6 MWoutput och eldas med skogsflis med en fukthalt mellan 35 till 55 %. Intrimning och prestandaprov begränsas till en fukthalt mellan 40 till 50 %. Oljepanna skall ha en effekt av 5 MWoutput.
Upphandlingen kommer att utgöras av en totalentreprenad, vilket innefattar allt såsom fundament, byggnader och processutrustning.