392921-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Stödtjänster för sjötransport
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Trafikledning till Kollektiv sjötrafik
Referensnummer: TN 2018-0622
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63720000 Stödtjänster för sjötransport
II.1.4.
Kort beskrivning
I Uppdraget ingår stöd för trafikplanering, samordnings ansvar för produktion och distribution av tidtabeller, trafikinformation till resenärer och Beställarens Trafikutövare, navigationsstöd till fartygen, framtagande av navigationshjälpmedel som ledkort och uppdateringar till elektroniska sjökort, service och underhåll av Waxholmsbolagets sjösäkerhetsanordningar (SSA) etc.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30199790 Tidtabeller, 34933000 Navigationsutrustning, 60600000 Transport på vattenvägar, 63520000 Transportförmedling, 71311200 Konsulttjänster för transportsystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen