392968-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Optiska mikroskop
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
In vivo confocal microscope.
Referensnummer: UH-2017-86
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38634000 Optiska mikroskop
II.1.4.
Kort beskrivning
The Department of Medical Cell Biology of Uppsala University will purchase an in vivo confocal microscope system. The microscope is intended for high-resolution, high speed analysis of various intravital models in live, anaesthetized rodents, live cell cultures, fixed whole-mount specimens, and sectioned tissues.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38634000 Optiska mikroskop, 38510000 Mikroskop
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen