393004-2019 - ResultatSverige-Jönköping: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digital arbetsplats för Distriktsveterinärerna
Referensnummer: 7.1.11-00999/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan att lämna anbud
Distriktsveterinärerna, Jordbruksverket bjuder in till att lämna anbud avseende digital arbetsplats för distriktsveterinärerna. Distriktsveterinärerna vill köpa tjänst för leverans, hantering och utveckling av digital arbetsplats och servertjänster/molntjänster.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30200000 Datorer och datamateriel, 72212200 Programvaruutvecklingstjänster för nätverk, Internet och intranät, 72222300 IT-tjänster, 72250000 System- och stödtjänster, 72253000 Helpdesk- och stödtjänster, 72500000 Datortjänster, 79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Distriktsveterinärerna, Jordbruksverket bjuder in till att lämna anbud avseende digital arbetsplats för distriktsveterinärerna.
Distriktsveterinärerna vill köpa tjänst för leverans, hantering och utveckling av digital arbetsplats och servertjänster/molntjänster. Distriktsveterinärerna vill även köpa en tjänst för strategisk utveckling och innovation.
Syftet är att i en ny målmiljö minst hantera dagens funktionalitet och omfattning för att sedan kontinuerligt arbeta mot målbilden för digital arbetsplats.
Viktiga servertjänster idag för distriktsveterinärerna är e-post, digitala möten (Skype) samt applikationer byggda på SharePoint.
Leverantören ska beställa datorer och övrig hårdvara för digital arbetsplats på mottagningar och kontor från av distriktsveterinärerna utpekad leverantör. Utrustningen för digital arbetsplats på mottagningar/kontor ägs av distriktsveterinärerna.
Leverantören ska konfigurera datorer, hantera leverans och återtag samt hantera service, drift och support.
Leverantören ska även hantera nätverk och skrivare på alla mottagningar inklusive service, drift och support. Nätverken består i regel av en brandvägg och accesspunkt.
Leverantören ska upprätta en servicedeskfunktion som hanterar runt 300 ärenden i månaden.
Leverantören ska genomföra ett införandeprojekt från existerande datormiljö (runt 600 klienter) till ny målmiljö inklusive server/molntjänster och applikationer som krävs för att möta kraven i denna upphandling.
Upphandlingens värde uppskattas till 9 000 000 SEK, inklusive förlängningsår. Uppgiften om volym är bara en vägledning och kan därför komma att variera under avtalstiden.
Information om Distriktsveterinärerna
Distriktsveterinärerna är en del av Jordbruksverket och har cirka 600 anställda. Distriktsveterinärerna finns på cirka 84 orter i Sverige och erbjuder djursjukvård för alla djurslag. Vi arbetar med förebyggande djurhälsovård genom planerade besök, beredskap för akuta sjukdomsfall samt smittskydd dygnet runt, årets alla dagar. På dessa 84 orter har vi mottagningar som består av mellan 5 - 30 medarbetare.
Distriktsveterinärerna är indelade i två regioner, där varje region leds av en regionchef. En region består av flera praktikområden som i sin tur kan bestå av en eller flera mottagningar och filialer. Praktikområdet leds av en klinikchef som är ansvarig inför regionchefen. Varje mottagning ansvarar för att ge service främst inom sitt eget geografiskt fastställda område, vid beredskapsarbete finns ett utökat samarbete inom hela organisationen. På mottagningarna arbetar veterinärer, leg. djursjukskötare och djurvårdare. Mer information om oss finns på www.distriktsveterinärerna.se.