393137-2019 - ResultatSverige-Växjö: Miljötjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av konsulttjänst för undersökningar av tre förorenade områden i Kronobergs län
Referensnummer: 577-3126-2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90700000 Miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av undersökningar (MIFO fas 2 och huvudstudie) av tre förorenade områden i Kronobergs län (f.d. Elme glasbruk, f.d. Rust Hunter och f.d. Lagans Textilfabrik).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71351500 Markundersökningstjänster, 90711100 Risk- eller farobedömning utom för byggprojekt, 90711400 Tjänster med avseende på miljökonsekvensbedömning (MKB) utom för byggprojekt, 90713000 Miljörådgivning, 90715220 Undersökningar av industrimark
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen