393146-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Ängelholm: Transport av slam
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transport och omhändertagande av slam
Referensnummer: Ks 2023/149
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90513700 Transport av slam
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser transport och omhändertagande av slam från Markaryds kommuns avloppsreningsverk.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90513000 Hantering av ofarligt avfall, 90513600 Avlägsnande av slam, 90513800 Behandling av slam, 90513900 Hantering av slam
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Transport och omhändertagande av slam från Markaryds kommuns avloppsreningsverk
Uppdraget avser:Transport och omhändertagande av slam från Markaryds kommuns avloppsreningsverk.
Det produceras årligen cirka 680 ton slam från Ribersdal reningsverk och 400 ton slam från Kvarnaholm reningsverk. Denna uppgift ska endast ses som information och är inte en garanti för kommande volymer.
Markaryds kommun har ett uppskattat behov av transport och omhändertagande av slam för ca 700 tkr per år, Beställaren garanterar dock inte volym i avtalet, utan angivet värde tjänar endast i orienterande syfte.
Takvolym 3,4 mkr för hela ramavtalet
Adresser till reningsverkenRibersdal: Prästtorp 4002, 285 93 Markaryd
Kvarnaholm: Vallvägen 4, 287 33 Strömsnäsbruk
Fordon
Fordon ska vara besiktade, godkända och uppfylla de säkerhetskrav som erfordras på grund av uppdragets art. Fordon ska vara bemannade med kompetent personal som har den utbildning som krävs för uppdraget. Fordon för uppdraget ska:
Vara besiktigade godkända och uppfylla de säkerhetskrav som erfordras med hänsyn till uppdragets art
hållas rena och välvårdade uppfylla kraven enligt miljöklass Euro 6
drivas med diesel/bensin av miljöklass 1 eller miljömässigt bättre
Fordonen bör vara utrustade med alkolås och bör använda biologiska oljor och ha däck utan HA- oljor/PAC (högaromatiska/polyaromiska kolväten).
Vid val av fordon ska inte tyngre eller på annat sätt olämpliga fordon användas än vad som svarar mot vägnätets bärighet och beskaffenhet i övrigt.
Varudeklaration ska kunna uppvisas om beställaren så begär.
Generellt gäller att alla fordon ska ha den utrustning och kapacitet som krävs för att utföra den typ av arbeten som avtalet omfattar.