393255-2024 - Resultat
Sverige – Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik – Upphandling avseende insamling och bearbetning av data till FADN/JEU undersökningen åt Jordbruksverket
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelUpphandling avseende insamling och bearbetning av data till FADN/JEU undersökningen åt Jordbruksverket
BeskrivningDen Jordbruksekonomiska undersökningen är en komplex undersökning med höga krav på att samtliga uppgifter inom ett företag ska vara samstämmiga. Jordbruksekonomiska undersökningen är en statistisk undersökning vilket innebär att urvalet av de jordbrukare som deltar är slumpmässigt. Därför kommer Jordbruksverket att slumpmässigt välja ut de företag som deltar i undersökningen. Jordbrukarnas deltagande är frivilligt och vi önskar att de jordbrukare som tackar ja deltar i minst 5-10 år i undersökningen. Det första året av deltagande innebär större administrativa kostnader för såväl jordbrukarna som för Jordbruksverket. Vi vill därför att företagen deltar långsiktigt i undersökningen. Det är viktigt med ett tryggt samarbete mellan jordbruksföretag, leverantör och Jordbruksverket. Vi bedömer att omfattningen av arbete och kraven på kunskap är stora för att kunna leverera uppgifter till undersökningen, framförallt rörande redovisning och redovisningsprinciper samt hur redovisningens innehåll samverkar med produktion, arbetstid och strukturuppgifter på jordbruksföretaget. Jordbruksföretagens vilja att delta i undersökningen är avgörande för undersökningens genomförande. Vår målbild för upphandlingen är att: Vi kommer att ta fram pris och villkor för deltagande och aktörer som uppfyller de ska-krav vi ställer kan ansluta sig och bli det vi nu benämner leverantörer i detta avtal. Jordbruksverket sköter rekryteringen till undersökningen. En lista med deltagande leverantörer kommer att meddelas de jordbruksföretag som redan deltar i undersökningen liksom till de jordbrukare som nyrekryterats. Jordbrukarna väljer själva vilken leverantör de vill samarbeta med och kan också byta leverantör om de så önskar. Det innebär alltså att vi inte kan garantera ett visst antal jordbruksföretag att arbeta med för de leverantörer som ansluter sig till avtalet. Om en jordbrukare inte själv väljer någon avtalsleverantör kommer den leverantör som har hand om jordbrukarens bokföring att tilldelas företaget. I andra hand kommer vi att gå ut med ett avrop till samtliga leverantörer och den leverantör som först anmäler sig kommer att tilldelas jordbrukaren. Jordbruksverket kommer att tillhandahålla IT-system och information om krav etc. Vi kommer också att vara tillgängliga för att under arbetets gång svara på frågor. Vår målbild är att det ska vara möjligt att jobba med ett litet antal företag. Leverantörens arbete med undersökningen innebär ett nära samarbete med Jordbruksverket under året. Våra och EU:s kontrollsystem kommer att hitta oklarheter i insamlande data vilket innebär att vi under arbetets gång kommer att ställa frågor för att hitta ett sätt att leverera så korrekta uppgifter som möjligt till EU-kommissionen.
Intern identifierare3.10.11-02151/2024
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 79300000 Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik
Ytterligare klassificering (cpv): 79311300 Undersökningsanalys
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000
TitelGenerell del vid upphandling