39328-2020 - ResultatSverige-Linköping: Hematologiska analysatorer
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Analysutrustning för hematologi inom klinisk kemi
Referensnummer: UC-2019-167
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38434570 Hematologiska analysatorer
II.1.4.
Kort beskrivning
Helt eller delat anbud
Anbud ska lämnas på hela uppdraget/omfattningen.
Anledningen till att upphandlingen inte har delats upp i separata anbudsområden är att det skulle leda till alltför tekniska svårigheter med att ha flera parter att förhålla sig till. Region Östergötland önskar att ha samma instrumenttyp på sjukhuslaboratorierna inom regionen för att erhålla stöttning i valideringsprocessen. Detta leder till en samstämmighet i resultaten inom hela regionen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38434000 Analysatorer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen