393314-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Vellinge: Internrevision
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av sakkunniga till kommunens revisorer.
Referensnummer: UH-2016-230
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79212200 Internrevision
II.1.4.
Kort beskrivning
Revisorerna i Vellinge kommun inbjuder anbudsgivare att lämna anbud på uppdragen som sakkunniga till kommunens revisorer.
Upphandlande myndighet är Vellinge kommun. Kommunens revisorer agerar som beställare för den upphandlande myndigheten.
Frågor om revisorernas verksamhet och uppdrag besvaras av revisionens ordförande Bertil Nilsson (tel. 0738-453266, e-post bertil.nilsson@vellinge.se). Upphandlingstekniska frågor besvaras av ansvarig upphandlare är Martin Jungmann (tel. 040 42 53 97, e-post martin.jungmann@vellinge.se).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 6 400 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79211000 Redovisning, 79212000 Revision, 79210000 Redovisning och revision, 79200000 Redovisning, revision och skattemässiga tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
3.3 Omfattning:
Förvaltningsrevision:
Kommunallagen detaljreglerar inte revisionens innehåll utan utformning och omfattning anpassas till den enskilda kommunen. Lagstiftaren framhåller dock förvaltningsrevisionens betydelse i förhållande till redovisningsrevisionen.
I arbetet krävs erfarenhet och förståelse för den demokratiska funktionen, kommunens roll samt kunskaper om kommunal verksamhet.
I samråd med de förtroendevalda revisorerna åligger det uppdragstagaren att under avtalsperioden genomföra förvaltningsrevision av nämndernas verksamhet enligt granskningsplan. Uppdragstagaren upprättar skriftliga revisionsrapporter som delges de förtroendevalda revisorerna.
Redovisningsrevision:
I samråd med de förtroendevalda revisorerna granskar uppdragstagaren årsredovisning, koncernredovisning och delårsrapport med samtliga till dessa hörande handlingar.
Uppdragstagaren upprättar skriftlig rapport till kommunrevisionen samt deltager vid genomgång av årsredovisningen och koncernredovisningen med berörda parter.
Sammanträdesservice m.m.
Uppdragsledaren hos uppdragstagaren skall närvara vid revisionens sammanträden och lämna information och rapporter om revisionsarbetet. Uppdragsledaren skriver minnesanteckningar och/eller protokoll vid sammanträden.
Övriga uppgifter som är förenade med revisionsuppdraget är bland annat:
° planering och uppföljning,
° utredningar,
° administration.
Vellinge kommun tillhandahåller arbetsutrymme och förvaringsutrymmen för revisorernas handlingar.
Information:
Uppdragstagaren skall informera förtroendevalda revisorer om kommunallag, regler och bestämmelser, rättsfall och dylikt samt vid behov stå för den utbildning som anses nödvändig.