Typ av upphandlande myndighet Annan typ: Sveriges Kommuner och Regioner (nedan kallat SKR) är en arbetsgivar- och intresseorganisation.
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
BPUA-system (Budget Prognos Uppföljning Analys)
Referensnummer: 20/148
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72212330 Programvaruutvecklingstjänster för schemaläggning och produktivitet
II.1.4.
Kort beskrivning
SKR har behov av att förbättra och förenkla budget- och prognosarbetet och möjliggöra för ett mer flexibelt och effektivt sätt att mäta och följa upp verksamheten, med färre manuella moment och ökad kontroll och kvalitet. SKR arbetar samtidigt för att införa enhetligare bokföringsrutiner och en samordnad projektplanering.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48810000 Informationssystem, 48812000 Ekonomiska informationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingens syfte är att SKR ska upphandla ett nytt BPUA-system (Budget Prognos Uppföljning Analys) som via ett ramavtal innehållande tillgång till nämnda system, samt möjlighet att avropa erforderliga konsultativa tjänster (som på ett effektivt sätt ska stödja SKR:s behov av dessa tjänster under hela ramavtalsperioden).