393409-2022 - ResultatSverige-Kristianstad: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Österslöv 25:5 om, till och nybyggnad skola
Referensnummer: TN 2021/802
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Det är två landsortsskolor som ska slås samman till en (Österslöv och Fjälkestad) dessa ska samlokaliseras till Österslöv i en nybyggd skola F-6. I detta projekt ingår dessutom att Kämpaskolans FSK ska byggas om- och till samt att här kommer byggas en ny fristående idrottshall.
Ny skola och FSK kommer att byggas samman via en gemensamhetsdel innehållande kök och matsal samt personalutrymme.
Angöringsplatser för skolbussar samt hämtning och lämning av barn ska samtidigt göras bättre och säkrare. Ny angöring och väg byggs därför.
Nya utomhusmiljöer för både skola- och förskola.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen