Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hjärtkompressionssystem
Referensnummer: HSN/458/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Jämtland Härjedalen upphandlar 18 stycken hjärtkompressionsutrustningar för prehospital användning i och utanför Regionens ambulanser samt under transport. Hjärtkompressionsutrustningarna ska även gå att använda internt på Regionens sjukhus och hälsocentraler. Regionen önskar även option på inköp av ytterligare upp till 10 stycken utrustningar under sammanlagt fyra år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33100000 Medicinsk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
18 stycken hjärtkompressionsutrustningar för prehospital användning. Option på inköp av ytterligare upp till 10 stycken utrustningar.