393483-2020 - KonkurrensutsättningSverige-LINKÖPING: Webbsideutformningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digital Partner externwebb
Referensnummer: 20/75
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72413000 Webbsideutformningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Studentbostäder i Linköping AB och AB Stångåstaden söker en digital partner som kan utveckla och bygga våra nya externwebbar. Initialt kommer arbetet att börja med Studentbostäder i Linköpings AB webb medan AB Stångåstadens webb kommer att finnas med som en option i det kommande förfrågningsunderlaget. Även förvaltningsuppdrag (support och vidareutveckling) kommer att finnas med som option.
B avser att genomföra detta som ett agilt projekt där L, B och Bs digitala contentbyrå arbetar tillsammans för att nå bästa resultat.
Uppdraget omfattar komplett leverans av extern webb (inklusive testmiljö) vars webbservrar är placerade i LK-Datas (kommunens) datacenter på ett DMZ som hanteras i deras brandvägg. Produkten ska byggas i Wordpress och levereras som en On-premise lösning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72400000 Internettjänster, 72410000 Leverantörstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen