See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: IT- och digitaliseringspartner
Beskrivning: Staden avser att upphandla en IT- och digitaliseringspartner som en sammanhållen tjänst. Målet är att skapa de bästa förutsättningarna för Stadens fortsatta digitala utveckling genom att tillhandahålla en modern, stabil och strategisk lösning som omfattar både konsulttjänster och hårdvaruleveranser. Partnerskapet ska stödja Stadens verksamheter i deras digitala omställning och bidra till ökad effektivitet, kvalitet och innovationsförmåga. Genom att erbjuda tillgång till både strategisk rådgivning och operativ kompetens ska leverantören säkerställa att Staden har rätt förutsättningar för att möta framtidens krav på digitalisering, cybersäkerhet och hållbar IT-förvaltning.
Intern identifierare: KS-0662/2025
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 30000000 Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara, 30200000 Datorer och datamateriel, 48000000 Programvara och informationssystem, 48800000 Informationssystem och servrar, 72500000 Datortjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000