393623-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kvantitativa undersökningar
Referensnummer: FM2023-9667
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79300000 Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att teckna ett ramavtal med en (1) leverantör som kan tillgodose hela Försvarsmaktens behov avseende kvantitativa undersökningstjänster.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 14 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning av tjänsterna uppskattas till ca 3,5 miljoner kronor per år. Timpriserna i denna upphandling är fasta och bestämda från början. Priserna för de tre vanligaste uppdragen är också fasta och grundas på de fasta timpriserna. Dessa priser (timpriser och uppdragspriser) bedöms som rimliga. Försvarsmakten kommer att bjuda in de Anbudsgivare som accepterar tim- och uppdragspriser för en muntlig presentation av ett fiktivt uppdrag samt en kort presentation av sitt företag. Bedömning sker, av en grupp mycket kompetenta personer hos Försvarsmakten som arbetat inom området många år, genom individuell poängsättning av de olika delarna av den muntliga presentationen. Gruppen kommer sedan gemensamt att utse en vinnande leverantör. Undersökningar såsom varumärkestracking, värnpliksenkäter och avgångsenkäter har historiskt sett varit årligen återkommande.