Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Immunofärgningsinstrument
Referensnummer: 2022-O000090
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33696000 Reagens och kontrastmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser upphandling av immunofärgningsinstrument med tillhörande reagenser till verksamheter för klinisk patologi i Region Skåne.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 50 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: A
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33127000 Utrustning för immunanalys, 38430000 Detektions- och analysutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Instrument Typ A, avser Kontrakt för anskaffning av två (2) instrument + ytterligare tre (3) instrument på option, ramavtal för tillhörande reagenser samt option för serviceavtal. Specifika detaljer för Instrument typ A framgår av kravspecifikationen.
Del nr: B
Ytterligare CPV-kod(er) 33127000 Utrustning för immunanalys
Instrument Typ B, avser kontakt för anskaffning av ett (1) instrument + ytterligare ett (1) instrument på option, ramavtal för tillhörande reagenser samt option för serviceavtal. Ytterligare detaljer för Instrument typ B framgår av kravspecifikationen.