See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Kontrollansvarig enligt Plan och bygglagen (PBL) med behörighet K
Beskrivning: Upphandling avser Certifierad Kontrollansvarig, behörighet K, enligt Plan och bygglagen (PBL) för bygg-, rivnings- och marklov samt uppföljning av att PBL följs under projektering och entreprenad. Giltig behörighet ska finnas under hela kontraktstiden.
Intern identifierare: 24/01196
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000