393696-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Tjänster på elområdet
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal konsulter inom Strömförsörjning.
Referensnummer: 407934
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71314100 Tjänster på elområdet
II.1.4.
Kort beskrivning
Verksamheten avser konsulttjänster rörande system och produkter avseende ström-, elkraftförsörjning inom svenska Försvarsmakten som levererats av Försvarets materielverk (FMV). Verksamheten omfattar ett stort antal produkter och system vilka nyttjas inom Försvarsmakten både nationellt och internationellt.
Föregående ramavtal gick ut 30.6.2017 för stöd inom strömförsörjning. Nytt ramavtal för konsulter inom strömförsörjningsområdet gäller i ca 2 år med option på förlängning ytterligare 2 år. Varje position 1–7 tilldelas endast en leverantör. Varje position utvärderas var för sig. Samma leverantörer kan tilldelas flera positioner.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Verksamheten avser konsulttjänster rörande system och produkter avseende ström- elkraftförsörjning inom svenska Försvarsmakten som levererats av Försvarets materielverk (FMV). Verksamheten omfattar ett stort antal produkter och system vilka nyttjas inom Försvarsmakten både nationellt och internationellt.
Föregående ramavtal gick ut 30.6.2017 för stöd inom strömförsörjning. Nytt ramavtal för konsulter inom strömförsörjningsområdet gäller i ca 2 år med option på förlängning ytterligare 2 år. Varje position 1-7 tilldelas endast en leverantör. Varje position utvärderas var för sig. Samma leverantörer kan tilldelas flera positioner.