2. Förfarande
Förfarande
Titel: IT-stöd för systematiskt arbetsmiljöarbete
Beskrivning: Upphandlingen omfattar leverans och tillhandahållandet av ett kommunövergripande molnbaserat IT-stöd för systematiskt arbetsmiljöarbete, rehabilitering samt hantering av arbetsskador och tillbud. i enlighet med ställda villkor enligt detta underlag, arbetsmiljöverkets föreskrifter och kommunens egna riktlinjer samt rutiner. Kristianstads kommun har sedan lång tid tillbaka väl kända och etablerade riktlinjer och handläggningsrutiner för systematiskt arbetsmiljöarbete, rehabilitering samt hantering av arbetsskador och tillbud. Arbetet bedrivs i enlighet med tydliga processer, därför ska Tjänsten vara möjlig att kundanpassas i den utsträckning Kristianstads kommun finner lämplig.
Intern identifierare: KS 2023/589
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72268000 Tillhandahållande av programvara
Ytterligare klassificering (cpv): 48100000 Programvara för särskild industri, 48219300 Programvara för administration, 48517000 IT-programvara, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: IT-stöd för systematiskt arbetsmiljöarbete