393878-2020 - ResultatSverige-ESLÖV: Teknisk besiktning och provning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänst för besiktningar inom bygg-, anläggnings- och installationsentreprenader - ramavtal
Referensnummer: 20/6
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71630000 Teknisk besiktning och provning
II.1.4.
Kort beskrivning
Förfrågan avser ramavtal för tillhandahållande av konsulttjänst för besiktningar inom bygg-, anläggnings-, och installationsentreprenader AB 04, ABT 06
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster, 71631000 Teknisk besiktning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalet ska tillgodose beställarens löpande behov av besiktningstjänster inom bygg-, anläggnings-, och installationsentreprenader. Upphandlingen omfattar köp och leverans av tjänster för
Successiva avrop under avtalsperioden. Konsulten ska kunna tillhandahålla projektanpassad
Besiktningsgrupp.
Följande besiktningar kan komma ifråga:
Bygg, El, Tele, Passersystem, Solceller, VVS, Energi, Styr, Brand (brandtekniska installationer), Mark-och anläggning, Landskap, Växter, Lekplatser, Sprinkler, Storkök och varukyla.
Ovanstående är inte en uttömmande beskrivning av vilka uppdrag som kan förekomma.
Ramavtal kommer att tecknas med tre (3) konsultföretag under förutsättning att det finns
Tillräckligt antal leverantörer som uppfyller ställda krav.
Ramavtalet gäller i två (2) år med ensidig möjlighet för beställaren till årsvis förlängning i
Ytterligare två (2) år.