393900-2019 - ResultatSverige-Huddinge: Grundläggning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tomtbergaskolan: Schakt, grundläggning och platsgjutna betongkonstruktioner Utförandeentreprenad AB 04
Referensnummer: HS/2018:462
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262210 Grundläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Utförandeentreprenad schakt, grundläggning och platsgjutna betongkonstruktioner för om och tillbyggnad av Tomtbergaskolan, Huddinge kommun.
Entreprenaden omfattar bl.a. trädfällning, rivningsarbeten, jord- och bergschakt, pålning, ledningsarbeten, grundläggningsarbeten, kanalisation i mark för byggel och byggvatten, uppförande av platsgjuten konstruktion och borrhålsanläggning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111100 Rivning, 45112000 Grävning och schaktning, 45223500 Konstruktioner av armerad betong, 45223800 Montering och uppförande av prefabricerade strukturer, 45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45231110 Rörläggningsarbete, 45262311 Uppförande av betongstommar, 45332200 VA-arbeten, 77211400 Trädfällning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen