393906-2020 - ResultatSverige-Umeå: Skogstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gränsmarkering inom skyddat område, Västerbottens län
Referensnummer: 512-3356-2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77200000 Skogstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Länsstyrelsen Västerbotten förvaltar på uppdrag av Naturvårdsverket statliga naturreservat och andra typer av skyddade områden, som djurskyddsområden och Natura 2000-områden. För att undvikla intrång i skyddade områden, samt vägledning för friluftslivet, ska de skyddade områdena gränsmarkeras enligt Naturvårdsverkets riktlinjer.
I denna upphandling ska ca 320 km gränsmarkeras (nymåning, förbättringsmålning och borttagning av gräns) i kommunerna Bjurholm, Dorotea, Lycksele, Malå, Nordmaling, Norsjö, Skellefteå, Sorsele, Storuman, Umeå, Vilhelmina, Vindeln och Åsele.
Anbud kan lämnas för en eller flera kommuner.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Bjurholm
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77200000 Skogstjänster, 77230000 Tjänster förknippade med skogsbruk, 03400000 Skogsbruk och skogsavverkning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Dorotea
Del nr: 2
Lycksele
Del nr: 3
Malå
Del nr: 4
Nordmaling
Del nr: 5
Norsjö
Del nr: 6
Skellefteå
Del nr: 7
Sorsele
Del nr: 8
Storuman
Del nr: 9
Umeå
Del nr: 10
Vilhelmina
Del nr: 11
Vindeln
Del nr: 12
Åsele
Del nr: 13