393990-2020 - ResultatSverige-Stockholm: Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Verktygstjänster
Referensnummer: SU FV-3345-19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar leverans av digitala verktygstjänster. Följande verktyg ingår i tjänsten:
Produktionsverktyg - Verktyg med mallar för att producera tryckta och digitala enheter som broschyr, poster/affisch, visitkort, platsannons, intyg, omslag för avhandling samt inlaga, banners m.m, enligt SU:s visuella identitet.
Mediabank - Mediabanken är ett resursbibliotek med t.ex. bilder, logotyper, video och dokumentmallar. Mediabankens resurser blir tillgängliga för SU:s medarbetare. Mediabankens resurser görs tillgängliga för övriga verktyg. En del av Mediabanken blir också tillgänglig för press och utomstående parter, som fritt kan ladda ner och använda pressbilder.
E-postverktyg - Skapa och administrera e-postutskick/nyhetsbrev enligt SU:s visuella identitet.
Evenemangsverktyg - Skapa och administrera evenemang enligt SU:s visuella identitet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48700000 Verktygsprogram, 48771000 Allmänna verktygsprogram
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av Verktygstjänster
Inbjudan till upphandling
Stockholms universitet, i fortsättningen kallad SU, inbjuder företag, i fortsättningen kallad Anbudsgivare, att inkomma med anbud avseende leveransavtal för digitala Verktygstjänster.
Tecknat avtal kommer att kunna användas av SU:s samtliga institutioner och motsvarande, samt stiftelser och andra organisationer med anknytning till SU, i fortsättningen kallade beställare/avropare.
Upphandlande myndighet
Stockholms universitet
Organisationsnummer: 202100-3062
106 91 Stockholm
Stockholms universitet är ett framstående forskningsuniversitet präglat av den fria grundforskningen. All forskning vid universitetet ska eftersträva att vara nationellt ledande och internationellt framstående. Universitet är ett av landets största lärosäten med cirka 33 000 studenter, 1 700 doktorander och cirka 5 500 medarbetare. Miljön är mångkulturell och på vissa institutioner är engelska arbetsspråket.
Inköps- och upphandlingssektionen vid Stockholms universitet genomför upphandlingar för universitets vägnar, medan beställningar och direktupphandlingar hanteras av de berörda institutionerna och motsvarande. För närvarande består organisationen av 4 fakulteter, 56 institutioner och 12 administrativa enheter.
Mer information om Stockholms universitets verksamhet finns att tillgå på www.su.se.
Omfattning
Produktionsverktyg
Verktyg med mallar för att producera tryckta och digitala enheter som broschyr, poster/affisch, visitkort, platsannons, intyg, omslag för avhandling samt inlaga, banners m.m, enligt SU:s visuella identitet.
Mediabank
Mediabanken är ett resursbibliotek med t.ex. bilder, logotyper, video och dokumentmallar. Mediabankens resurser blir tillgängliga för SU:s medarbetare. Mediabankens resurser görs tillgängliga för övriga verktyg. En del av Mediabanken blir också tillgänglig för press och utomstående parter, som fritt kan ladda ner och använda pressbilder.
E-postverktyg
Skapa och administrera e-postutskick/nyhetsbrev enligt SU:s visuella identitet.
Evenemangsverktyg
Skapa och administrera evenemang enligt SU:s visuella identitet.
Avgränsning
Detta avtal omfattar inte bildbyråtjänster. SU har andra avtal för bildbyråer.