394012-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Miljötjänster – Konsultuppdrag för genomförandet av Höje å åtgärdsprogram 2025-2027
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelKonsultuppdrag för genomförandet av Höje å åtgärdsprogram 2025-2027
BeskrivningEndast för orientering: Kommuner och organisationer i Höje å avrinningsområde samarbetar om vattenvårdande åtgärder genom ett åtgärdsprogram som konsulten genomför. Målen med programmet är att öka landskapets vattenhållande förmåga, minska övergödning samt öka möjligheterna till rekreation och biologisk mångfald. Åtgärderna i åtgärdsprogrammet består av vattenvårdsåtgärder såsom anläggning av t.ex våtmarker, bevattningsvåtmarker och vattendragsrestaurering.
Intern identifierare24/76
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90700000 Miljötjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000
Optioner
Beskrivning av alternativenEn option ingår att vid behov kan uppdraget förlängas med maximalt tre år under åren 2027-2030 (ytterligare 9 000 timmar) och förutsättningarna är då samma som 2025-2027. Konsulten meddelas senast i november 2027 om optionen utfaller.