394033-2020 - ResultatSverige-Stockholm: Markskötsel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Leufsta bruk
Referensnummer: Dnr
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77314000 Markskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
Markskötsel avseende Lövstabruk (Leufsta bruk), Uppsala
Entreprenaden avser skötsel av hårdgjorda ytor, vegetation, renhållning, tillsyn och snöröjning inom området. Lövstabruk är ett byggnadsminne med skyddsföreskrifter för bevarande av kulturvärden. Kraven för ett gott skötselresultat är högt ställda. I uppdraget ingår bland annat beskärningsarbeten av träd bland annat fruktträd, formklippning av träd och häckar, skötsel av planteringsytor med buskar, klätterväxter, perenner och lökväxter, skötsel av blomsterurnor och vattenanläggningar samt gräsklippning och slåtter.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77300000 Trädgårdstjänster, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden, 77311000 Skötsel av trädgårdar och parker, 77340000 Beskärning av träd och klippning av häckar, 90620000 Snöröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Teknisk kapacitet
Erfarenhet från uppdrag avseende skötsel av mark, vegetation, renhållning, tillsyn och snöröjning i värdefulla kulturmiljöer, där kraven för ett gott skötselresultat är högt ställda. I uppdraget ingår bland annat beskärningsarbeten av träd bland annat fruktträd, formklippning träd och häckar, skötsel av planteringsytor med buskar, klätterväxter, perenner och lökväxter, skötsel av blomsterurnor och vattenanläggningar samt gräsklippning och slåtter.