394039-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Pajala: Diverse livsmedel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel 2020
Referensnummer: 2018-200
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15800000 Diverse livsmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Pajala och Jokkmokks kommuner infordrar härmed anbud på livsmedel till samtliga beställande enheter inom kommunerna. Leveransadresser finns i bilaga 4 och 5. Värde uppskattningsvis ca 12 MSEK årligen. Efterfrågade produkter och volymer framgår av Förfrågnings-filer, DKAB Hantera livs (2 st. varugrupper). För Frukt och grönt tillämpas upphandling med Årstalistan som referens (varugrupp 3). Eventuella uppgifter som verkar riktade mot speciella varumärken eller fabrikat är enbart tänkta som referens, ni är välkomna att offerera likvärdiga produkter. Beloppet för livsmedelsinköp ska ses som en riktlinje för kontraktens sammanlagda värde. Kommunerna kommer att teckna ramavtal med en eller flera leverantörer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15332290 Sylter, 15500000 Mejeriprodukter, 15613100 Gryn, 15810000 Brödprodukter, färska bakverk och kakor, 15872200 Kryddor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Pajala och Jokkmokks kommuner infordrar härmed anbud på livsmedel till samtliga beställande enheter inom kommunerna. Värde uppskattningsvis ca 12 MSEK årligen. Efterfrågade produkter och volymer framgår av Förfrågningsfiler, DKAB Hantera livs (2 st. varugrupper). För Frukt och grönt tillämpas upphandling med Årstalistan som referens (varugrupp 3). Kommunerna kommer att teckna ramavtal med en eller flera leverantörer. Där leverantör lämnat luckor i sortimentet kommer ett belastningspris (enligt belopp angivna i förfrågningsfiler att läggas på. Angivna volymer och kvantiteter i detta underlag är uppskattade årsförbrukningar och kan komma att över- eller underskridas. Antagen leverantör är skyldig att leverera det verkliga behovet vare sig det över- eller understiger de angivna förbrukningssiffrorna. Volymer kan även komma att förändras under avtalstid på grund av politiska beslut och organisationsförändringar. Vid denna upphandlingen används öppet förfarande enligt lag (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU). Förhandling medges inte. Vinnande leverantör blir den vars produkter uppfyller skallkraven och har lägst pris.
De upphandlande myndigheter som ingår är Jokkmokks kommun och Pajala kommun. Lapplands Kommunalförbund har optionsrätt att nyttja tecknat ramavtal på respektive ort.
Anbud lämnas på totala omfattningen eller delar av upphandlingen, d.v.s. per varugrupp angivet i Förfrågningsfiler samt för Frukt och grönt med en rabattsats på Årstalistan. Kommunerna förbehåller sig rätten att anta anbud helt eller delvis. Ramavtal kan komma att tecknas med en leverantör per varugrupp eller t.ex. med en leverantör för alla varugrupperna.Anbudsgivare ska fylla i anbudspriser enligt Förfrågningsfiler, bilagor 1 och 2, DKAB Hantera livs samt lämna procentuell rabatt på Årstalista punkt 1.10. Priserna som anges ska vara priser efter avdragen rabatt och ska inkludera leverantörens samtliga kostnader. Angivet pris ska inkludera leverantörens samtliga kostnader,
Utvärderingsområdena är uppdelad i nedan varugrupper enligt Förfrågningsfiler DKAB Hantera Livs:
1. Mejeri, Bilaga 1
2. Kolonial, Djupfryst, Färskvaror, Färskt Kött & Chark, Kött, Fågel & Chark, Fryst, Fisk & Skaldjur, Fryst, Potatis, Bilaga 2
3. Frukt & Grönt med hänvisning till Årstalistan, rabatt på Årstalistans priser anges under punkt 1.10
Kommunerna förbehåller sig rätten att:
Teckna avtal med fler än en leverantör. Men maximalt en per varugrupp.Upphandla specifika artiklar utanför denna upphandling för att täcka uppkomna behov.Under avtalsperioden testa produkter från annan leverantör.Vid speciella tillställningar eller arrangemang förbehåller sig kommunerna även rätten till separata upphandlingar.
Utvärdering kommer att göras för varje varugrupp för sig. Utvärderingsgrund är pris, dvs. fabrikat/produkt med det lägsta priset antas under förutsättning att skallkraven är uppfyllda. Det anbud som erbjuder det lägsta sammanräknade anbudspriset för respektive varugrupp vinner den delen av upphandlingen om produkterna uppfyller ställda produktegenskaper i bilagor DKAB Hantera livs (Förfrågandefil Bil 1 och 2). Leverantören som har den högsta rabatten på Årstalistan är vinnande leverantör på varugrupp 3
Avtal gäller från och med 1.4.2020 till och med 31.3.2022 (2 år), med möjlighet till två (2) års förlängning från köparens sida med oförändrade avtalsvillkor. Antagen leverantör ska kunna erbjuda kundsupport alla vardagar mellan kl. 08.00 – 16.00. I åtagandet ingår att utan ersättning ge bästa service och assistans.
På produkter som inte listats i varugrupp (1) Mejeri ska minst 5 % rabatt lämnas på leverantörens ordinarie pristlista, för övriga (inte i varugrupp 2 listade produkter) ska minst 15 % rabatt lämnas på leverantörens ordinarie prislista.
Välkomna med Ert anbud!