394041-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Dialysapparater
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dialysbehandling
Referensnummer: RJL 2019/1320
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33181000 Dialysapparater
II.1.4.
Kort beskrivning
Funktionsupphandling av dialysbehandlingar (inkl. självdialys) för hela Region Jönköpings län.
Syftet med upphandlingen är att ingå ett funktionsavtal med en leverantör av Dialysbehandlingar (HD, HDF och självdialys) för samtliga tre sjukhus inom Region Jönköpings län
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingens syfte och mål
Region Jönköpings län avser upphandla Dialysbehandling.
Syftet med upphandlingen är att ingå ett funktionsavtal med en leverantör av Dialysbehandlingar (HD, HDF och självdialys) för samtliga tre sjukhus inom Region Jönköpings län. Funktionsavtalet ska omfatta vid leverans fabriksny medicinteknisk utrustning i form av dialysmaskiner, tillbehör, förbrukningsmaterial, utbildningar, service, support, underhåll, dokumentation och transport av förbrukningsmaterial enligt villkor i detta upphandlingsdokument. Vidare ska option av att implementera patientadministrationssystem på samtliga tre sjukhus ingå. Funktionsavtalet avser prissättning per dialysbehandling som ett funktionspris. Leverantören ska säkerställa att tillhandahållen utrustning, tillbehör, förbrukningsartiklar, ev. patientadministration och all annan enligt detta upphandlingsdokumentet efterfrågad funktion som täcker verksamhetens behov för full kontinuitet i dialysvården. Köparen har inte för avsikt att överta ägandet av någon av de ingående produkterna eller tjänsterna under eller efter avtalstiden.
Historiskt utförs ca. 22 000 dialysbehandlingar per år inom Region Jönköpings län och antagen Leverantör ska garantera tillgång till samtlig för dialysbehandling nödvändig utrustning, tillbehör, förbrukningsartiklar, etc. Antalet behandlingar per år fördelas för närvarande enligt nedan:
Länssjukhuset Ryhov: ca. 9 000 behandlingar/år,
Höglandssjukhuset i Eksjö: ca. 7 000 behandlingar/år
Värnamo sjukhus: ca. 6 000 behandlingar/år
I dagsläget har samtliga kliniker befintlig utrustning som antagen Leverantör ansvarar för att demontera och bortforsla. I samband med avtalsstart så kommer kliniken på Länssjukhuset Ryhov att etableras i nya lokaler, klinikerna på Höglandsjukhuset och Sjukhuset i Värnamo kommer att finnas kvar i befintliga lokaler.
Upphandlingsdokumenten består av:
Administrativa föreskrifter
Kravspecifikation
Särskilda avtalsvillkor
Allmänna avtalsvillkor
Bilaga Uppförandekod för leverantörer
Bilaga Beskrivningsdokument IT
Bilaga Rutin vid byggpåverkande utrustningsupphandlingar
Bilaga Energiprestanda UHM
Bilaga Testprotokoll
Särskilda och allmänna avtalsvillkor, tillsammans med delar av övriga upphandlingsdokument, kommer att utgöra avtalet.