394043-2020 - ResultatSverige-Göteborg: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggkonsulttjänster Byggkonstruktion
Referensnummer: 512-4865-2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Länsstyrelsen Västra Götaland vill teckna ramavtal med leverantörer för att tillmötesgå sitt behov av konstruktionsritningar, bygghandlingar, rivningsplaner, detaljprojektering med mera för byggnationer ute i naturmark med hög natur- och kulturmiljövärden, där det krävs stor landskapshänsyn.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71300000 Ingenjörstjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen