See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Dentala operationsmikroskop
Beskrivning: Upphandlingens syfte är att Beställaren ska ingå ett Ramavtal där Leverantören efter Avrop ska tillhandahålla och leverera Dentala operationsmikroskop till de avropande klinikerna inom Folktandvården Stockholm län AB. Dentala operationsmikroskop ska användas i såväl allmän- som specialisttandvård för bland annat diagnostik och mikrokirurgisk behandling av endodontiska och parodontala tillstånd, samt andra käkkirurgiska ingrepp där extremt god insyn krävs. Inom ramen för uppdraget ingår bland annat även support, användarutbildning, installation, montering, funktionskontroll, transport, bortforsling och kassation samt efterservice av levererad Produkt i enlighet med vad som framgår av Upphandlingsdokumenten.
Intern identifierare: FTV 2501-0051
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 38510000 Mikroskop
Ytterligare klassificering (cpv): 33100000 Medicinsk utrustning, 33190000 Diverse medicinktekniska produkter
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000