See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Hjälpmedel vid läs- och skrivsvårigheter
Beskrivning: Upphandlingen gäller programvaror som används vid läs- och skrivsvårigheter såsom rättstavningsprogram och program som läser upp skriven text., till Stockholms läns sjukvårdsområde och Region Gotland.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33196000 Medicinska hjälpmedel
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Talsyntes med skärmläsning och stavning för Windows och Mac
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120436:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 33196200 Hjälpmedel för funktionshindrade personer, 48319000 Programvara för stavningskontroll
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Förlängningar
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Talsyntes med skärmläsning och stavning i webbläsare
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120436:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Talsyntes med skärmläsning, enkel, för Windows och Mac
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120436:Lot:3
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Talsyntes med skärmläsning för iOS och Android
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120436:Lot:4
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Rättstavning för Windows, Mac och webbläsare
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120436:Lot:5
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Rättstavning med bildstöd för Windows och Mac
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120436:Lot:6
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Rättstavning för iOS
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120436:Lot:7
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: Rättstavning för Android
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120436:Lot:8