394223-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Varberg: Byggtekniska konstruktionstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Teknikkonsulter – VVS-projektör Varberg kommun.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 12: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Varberg.
Nuts-kod SE231 Hallands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Dessa administrativa föreskrifter ansluter till AMA AF Konsult 10. För uppdraget gäller ABK 09, Allmänna Bestämmelser för Konsultuppdrag inom arkitekt- och ingenjörsverksamhet av år 2009. All kommunikation i detta och kommande projekt ska ske på det svenska språket.
AUA.3 Orientering om projektet och uppdraget:
Upphandlingen omfattar konsultuppdrag med ramavtal avseende tjänster inom VVS. Uppdraget består av tekniska utredningar, framtagning av underlag för förstudier och program, kostnadsberäkningar samt projektering och framtagning av handlingar (förfrågningunderlag/bygghandlingar/relationsritningar) avseende värme, ventilation och sanitet samt besiktning för ny- och ombyggnadsprojekt.
Avtalsperiod:
Avtalet löper i fyra (4) år och upphör att gälla efter giltighetstidens utgång utan föregående uppsägning. Kommunen har ensidig rätt att dessförinnan säga upp avtalet med en uppsägningstid om tre (3) månader. Avtalet löper dock minst två (2) år från ikraftträdande.
Avtalet gäller från det att upphandlingsprocessen är klar. Volym: Omfattningen är baserad på tidigare års statistik. Beställaren förbinder sig inte att avropa bestämd kvantitet eller värde.
Beräknat värde under avtalsperioden är 8 000 000 SEK.
AUB.21 Tillhandahållande av förfrågningsunderlag:
Denna upphandling har offentliggjorts och publicerats i allmänt tillgänglig databas, på beställarens hemsida, samt i förekommande fall i Official Journal (TED).
Beställaren använder i denna upphandling elektronisk anbudsgivning via upphandlingssystemet TendSign. Anbudsgivare som vill delta ska lämna in elektroniskt anbud i systemet. Anbud tas ej emot på annat sätt. Det är anbudsgivarens ansvar att kontrollera att det konto som finns registrerat i TendSign, och genom vilket anbud lämnas, är uppdaterat med aktuella uppgifter såsom organisationsnummer, adress etc.
Anbudsgivare får genom TendSign:
— Tillkommande information.
— Kontroll av att alla frågor ställda i förfrågningsunderlaget är besvarade vid avlämnandet För tillgång till systemet krävs en inloggning. Användarnamn och lösenord erhålls genom att göra en enkel registrering på www.tendsign.com
Det är kostnadsfritt för leverantörer att använda systemet och att lämna anbud. Efter genomförd registrering fås omedelbar tillgång till systemet. Har ni frågor eller behöver support kring hanteringen av systemet går det bra att kontakta TendSigns support på 0771-440 200 vardagar kl. 7:00 – 17:00, eller tendsignsupport@visma.com
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71321200 Konstruktion av värmesystem, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner