394254-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Kollektivtrafik med tåg
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Tågresor.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 2: Landtransport [2], även säkerhets- och kurirtransporter, med undantag av postbefordran
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Göteborg.
Nuts-kod SE232 Västra Götalands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Härmed inbjuds intresserade att lämna anbud på uppdrag gällande tågresor för Havs- och vattenmyndigheten, enligt de förutsättningar som anges i detta förfrågningsunderlag jämte dess bilagor.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
60210000 Kollektivtrafik med tåg
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
Uppskattat värde, exkl. moms: 6 000 000 SEK
II.2.2.
Information om optioner
Option: ja
Beskriv optionen: Havs- och vattenmyndigheten har ensidig rätt, men inte skyldighet, att förlänga Avtalet med ett (1) år i taget upp till sammanlagt tre (3) år. Önskar Havs- och vattenmyndigheten utnyttja rätten till förlängning ska detta meddelas leverantören senast två (2) månader innan avtalstidens upphörande. Den maximala avtalstiden kan alltså komma att uppgå till totalt fyra (4) år.