394258-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Tvätt- och kemtvättstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tvättservice av arbetskläder och diverse textilier
Referensnummer: DS 2022-0133
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Danderyds sjukhus AB inbjuder härmed leverantörer att inkomma med anbud i upphandling avseende tvättservice av arbetskläder och diverse textilier.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
98311000 Tvättinsamling, 98311100 Tvätthantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar i huvudsak ett ansvar och åtagande för tvätt- och textilservice i enlighet med vad som framgår av upphandlingsdokumenten, innefattande bland annat leverans, kontroll och granskning, sortering, mindre reparationer och efterbehandling av textilier.