See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Fruktkorgar till anställda
Beskrivning: Umeå universitet inbjuder Ert företag att delta i ramavtalsupphandling av fruktkorgar till anställda vid Umeå universitetets verksamheter. Upphandlingen avser leverans av frukt till universitetets verksamheter i Umeå, Örnsköldsvik och Skellefteå. Övriga placeringsorter ingår ej. Upphandlingen är delad i tre anbudsområden (för respektive kommun/ort) där anbudsgivaren kan välja att lämna anbud för ett eller flera områden. Respektive anbudsområde utvärderas för sig och en (1) leverantör per anbudsområde kommer att antas och tilldelas kontrakt.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Fruktleverans Umeå
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:107886:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 03222000 Frukt och nötter, 03222110 Tropisk frukt, 03222300 Icke tropisk frukt, 03222111 Bananer, 03222200 Citrusfrukt, 03222220 Apelsiner, 03222320 Äpplen, päron och kvitten, 03222321 Äpplen, 03222322 Päron, 03222310 Bär, 03222313 Jordgubbar, 03222330 Stenfrukter, 03222332 Persikor, 03222342 Vindruvor, 03222340 Druvor, 03222100 Tropisk frukt och nötter, 03222118 Kiwifrukt
Optioner:
Beskrivning av alternativen: 2 + 2 år
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Fruktleverans Örnsköldsvik
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:107886:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Fruktleverans Skellefteå
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:107886:Lot:3