394366-2016 - ResultatSverige-Gävle: FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Följeforskning ERUF-finansierad bredbandsutbyggnad i Gävleborg, Dalarna och Värmland.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 8: Forsknings- och utvecklingstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Gävleborgs län.
Nuts-kod SE313 Gävleborgs län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Följeforskning avseende bredbandsutbyggnad i Gävleborgs-, Dalarnas- och Värmlands län.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
73000000 FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster, 73110000 Forskning, 79311000 Undersökningar
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.