394404-2019 - ResultatSverige-Göteborg: Trä
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal trävaror regionerna Syd och Öst
Referensnummer: 2019-9486
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03410000 Trä
II.1.4.
Kort beskrivning
Kriminalvården inbjuder leverantörer att lämna in anbudsansökan avseende upphandling av ramavtal för trävaror till Kriminalvårdens arbetsdrift i regionerna Syd och Öst.
Ramavtalet är ett avtal med förnyade konkurrensutsättningar.
De anstalter som främst kommer att avropa är belägna i trakterna kring Malmö, Kristianstad, Ystad, Västervik, Linköping och Norrköping. Beroende på framtida uppdrag kan även andra anstalter och häkten i region Syd eller Öst komma att avropa.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03419100 Virkesvaror, 44191000 Diverse byggmaterial av trä, 44191100 Plywood
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen