Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/fmv/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Reservdelar och Service- & underhållstjänster till Teleskoplastare Merlo
Referensnummer: 23FMVU8988
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 42418000 Lyft-, hanterings-, lastnings- eller lossningsmaskiner
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser tecknande av Ramavtal för köp av reservdelar och service- & underhållstjänster till Försvarsmaktens Teleskoplastare av märket Merlo. Reservdelar och tjänster ska tillhandahållas på flera geografiska platser i Sverige.
Ramavtalstid: 2 år grundåtagande med förlängningsoptioner på ytterligare 2 år, vilka kan lösas ut vid ett eller två tillfällen, 2 + 1 + 1 eller 2 + 2. Maximal ramavtalstid inklusive förlängningsoptioner är 4 år.
Observera! Svar på frågor kommer inte kunna besvaras mellan vecka 27-32.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 2 200 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 42418000 Lyft-, hanterings-, lastnings- eller lossningsmaskiner, 42418900 Last- eller hanteringsmaskiner, 42419200 Delar till truckar, 50110000 Reparations- och underhållstjänster av motorfordon och tillhörande utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontraktets, ramavtalets eller det dynamiska inköpssystemets löptid Start: 31/10/2023Slut: 31/10/2025
Detta kontrakt kan förlängas: ja
Beskrivning av förlängning: