394469-2020 - ÄndringSverige-Norrköping: Fritids-, kultur- och sporttjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift av Linköpings simhall
Referensnummer: Ks26 2020-32 (KOF 2020-75)
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
92000000 Fritids-, kultur- och sporttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
I denna upphandling upphandlar Linköpings kommun en Utförare som ska ha kunskap, kapacitet och viljan att driva och utveckla Linköpings kommuns nya simhall samt även den befintliga simhallen fram tills att den nya simhallen ska tas i drift. Även drift av utebadet (Tinnis) ingår i det samlade uppdraget.
Linköpings kommun startade 2019 bygget av en ny simhall för Linköping, som när den står klar ska ersätta nuvarande simhall i centrala Linköping. Simhallen har ett planerat färdigställande till hösten 2022 och ligger i direkt anslutning till befintlig simhall. Se mer information på: https://www.linkoping.se/stadsplanering-och-trafik/stadsutveckling/folkungavallen/simhall/ (https://www.linkoping.se/stadsplanering-och-trafik/stadsutveckling/folkungavallen/simhall/)