Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
MIM-, ADFS- och Sharepointstöd och underhåll för Kristianstads kommun
Referensnummer: KS 2023/586
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Kristianstads kommun inbjuder intresserade Leverantörer till anbudsgivning, avseende MIM-, ADFS- Sharepointstöd/underhåll och därtill kopplade konsulttjänster.
Upphandlingen avser avtal med en Leverantör som innehar såväl expertis som erforderliga verktyg samt arbetar proaktivt i uppdragen för Kommunen i enlighet med villkor i detta upphandlingsunderlag. Upphandlingen innehåller också en option på utökad support (beredskap) utanför ordinarie arbetstid.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72250000 System- och stödtjänster, 72253000 Helpdesk- och stödtjänster, 72253100 Helpdesk-tjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen