Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vinterväghållning
Referensnummer: Inköp.2018.11
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90620000 Snöröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren genomför en upphandling av Vinterväghållning i Oxelösunds kommun och avser teckna kontrakt med en vinnande anbudsgivare.
Entreprenaden omfattar utförande av Snöröjning, sandning, saltning, sopning samt grusupptagning på kommunens gator samt gång- och cykelvägar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90620000 Snöröjning, 34143000 Fordon för vinterväghållning, 44113910 Material för vinterväghållning, 14210000 Grus, sand, krossad sten och ballast, 90610000 Gaturenhållning och gatsopning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen