394631-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Lerum: Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för transport- och maskintjänster för anläggningsverksamhet
Referensnummer: KS18.911
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar transport- och maskintjänster för väghållnings- och anläggningsverksamhet, lastbilstjänster och grävmaskinstjänster inklusive förare samt hyra av hjullastare utan förare. Leverantören ska ha tillgång till godkänd deponi för rena schaktmassor och ombesörja transport från Lerums kommun till deponi.
Ramavtal tecknas för en tidsperiod av fyra (4) år. Ramavtal kommer att tecknas med minst tre (3) leverantörer, under förutsättning att kvalificerade anbud kommer in.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45233141 Väghållning, 45510000 Uthyrning av kranar med maskinskötare, 45520000 Uthyrning av schaktutrustning med maskinskötare, 60181000 Uthyrning av lastbilar med förare, 60182000 Uthyrning av industriella fordon med förare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Upphandlingen omfattar transport- och maskintjänster för väghållnings- och anläggningsverksamhet, lastbilstjänster och grävmaskinstjänster inklusive förare samt hyra av hjullastare utan förare. Leverantören ska ha tillgång till godkänd deponi för rena schaktmassor och ombesörja transport från Lerums kommun till deponi.
Ramavtalet syftar till att komplettera beställarnas egna utförande vad avser de upphandlade tjänsterna. Det innebär att beställare vid ändrade ekonomiska, politiska eller andra förutsättningar kan välja att utföra de tjänster som ramavtalet avser i egen regi alternativt upphandla entreprenader separat. Även då olika projekt ska genomföras med flera inblandade upphandlande myndigheter kan tjänster som ramavtalet berör upphandlas separat. Beställarna förbehåller sig rätten att annonsera separata projekt vid behov. UM lämnar ingen förpliktelse för volymen av avrop.
Ramavtal tecknas för en tidsperiod av fyra (4) år, villkor enligt punkt 1.7. Ramavtal kommer att tecknas med minst tre (3) leverantörer, under förutsättning att kvalificerade anbud kommer in.