39464-2019 - ResultatSverige-Stockholm: Förmedling av vårdpersonal
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av sjuksköterskebemanning för Karolinska Universitetssjukhuset
Referensnummer: 18-359
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79624000 Förmedling av vårdpersonal
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att säkerställa Karolinskas behov av bemanningstjänst av sjuksköterskor.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79600000 Rekryteringstjänster, 79610000 Personalförmedling, 85140000 Diverse hälsovård, 85141000 Tjänster utförda av vårdpersonal
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syftet med upphandlingen är att säkerställa Karolinskas behov av bemanningstjänst av sjuksköterskor. Karolinska har idag, via SLLs ramavtal SLL1912, avtal med 7 leverantörer. Dessa leverantörer har idag inte möjlighet att kunna försörja Karolinskas hela behov av bemanning. Vi har nu behov av att upphandla fler leverantörer för att säkerställa vårdplatserna. Avtalet kommer att nyttjas då de SLL upphandlade leverantörerna inte kan leverera.